Anila`s Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
AdWords
Gallery


Mali savjeti za buduće mame Empty
Podijeli na Fejsu
Podijeli
Keywords


Mali savjeti za buduće mame

2 posters

Go down

Mali savjeti za buduće mame Empty Mali savjeti za buduće mame

Postaj by @ma-moon 21/02/10, 05:51 pm

Zubi su tijekom trudnoće izrazito podložni kvarenju. Trudnoća utječe na značajno povećanje upale zubnog mesa (gingivitisa). Ono je lagano natečeno i vrlo, vrlo osjetljivo. Ako pritom postoji nedovoljna njega usne šupljine, plak će se zalijepiti za zub i stvarat će naslage, koje su odlična podloga za bakterije. Cilj nam je u trudnoći spriječiti nastanak kolonozacije mikroorganizama te ev. trudničkih granuloma, te spriječiti prema najnovijim znanstvenim saznanjima o štetnosti neliječenih upala parodonta, prerano rođenje djeteta ili rođenje s premalo težine kod trudnica koje imaju neliječen, zapušteni parodontitis, a time i posljedicu klimanja zubi.Vaš stomatolog mora strogo voditi računa o vama kao i vaš liječnik. Ništa neće smetati vašoj bebi ako popravljate zube. Neophodno je izliječiti svaki kvar koji se pojavi. Na početku trudnoće obratite se stomatologu i podvrgnite se detaljnom pregledu zubi. Poželjno je neophodne popravke izvršiti i ranije, odmah po začeću.

I ako je na žalost podijeljeno mišljenje u pogledu djelovanja duhana za vrijeme trudnoće ukoliko ste ozbiljan pušač, liječnici savjetuju da svedete pušenje na najmanju moguću mjeru ili još bolje, da ga se sasvim odreknete. Preporučuje se i alkoholna pića ne unositi u organizam. Prije samo nekoliko desetljeća, kada su naše mame bile trudne, nitko nije smatrao da bi piće moglo naškoditi nerođenoj bebi. Tek su nedavno istraživanja, čiji rezultati upozoravaju na moguće posljedice alkohola, počela utjecati na savjete koji se daju trudnicama. Alkohol je otrov i tijelo vaše bebe ne može ga preraditi. Ako ga vi pijete, pije ga i vaša beba. Alkohol ulazi u vaš krvotok i prolazi kroz posteljicu koja bebu opskrbljuje krvlju.
Bebino tijelo ne može preraditi alkohol na isti način kao vaše. To znači da postoji mogućnost da utječe na razvoj svih bebinih organa, od udova i crta lica do mozga i središnjeg živčanog sustava. Također, opijanje može prouzročiti pobačaj, preuranjeni porođaj i rađanje mrtvorođenčeta.

Duhan i alkohol zamijenite čistim zrakom. Provodite vrijeme u prirodi koliko je god moguće više. Prostorije u kojima živite ili radite moraju biti dobro provjetrene i sunčane.

Nije potrebno posebno naglašavati da je neophodno brinuti se da vaš želudac i crijeva pravilno rade. Sklonost ka opstipaciji je povećana za vrijeme trudnoće i može biti uzrok privremene nelagodnosti. Koliko je moguće, probavu treba regulirati određenom hranom i redovitim navikama. Ukoliko se ipak pojavi opstipacija slijedeći prehrambeni proizvodi biti će vam od posebne pomoći: zeleno povrće, vrhnje, smokve, kompot, suhe šljive, naranče, pečene jabuke i crni kruh. Neophodno je stvoriti sebi naviku odlaska u toalet svakoga jutra nakon doručka. Nemojte se pri tom naprezati. Naprotiv, opustite se što je moguće više. Ova navika, kombinirana s pravilnom prehranom, u većini slučajeva pomoći će da svom organizmu stvorite naviku odlaska u toalet svaki dan u isto vrijeme. Ukoliko vam sve ovo ne bude dovoljno pokušajte neku od slijedećih metoda. Popijte čašu tople vode ujutro nakon buđenja. Za doručak jedite žitarice ili prepečeni integralni kruh s džemom od naranče. Pojedite neko voće prije spavanja.

Muči vas žgaravica u trudnoći? Nažalost to nije ništa čudno. Žgaravica muči četvrtinu do polovinu svih trudnica. Obično počinje u prvom ili drugom tromjesečju trudnoće i nastavlja se do poroda. Uzrokuje ju pritisak koji rastuća maternica vrši na želudac. Sadržaj želuca biva pritisnut i vraća se u jednjak gdje želučana kiselina oštećuje sluznicu i uzrokuje bolove. Iako je žgaravica veoma neugodna, postoji nekoliko načina da je se ublaži.

1. Jedite manje porcije. Nemojte mnogo pojesti u jednom obroku, već jedite češće, ali manje. Ako se jako najedete pritisak će biti veći, što bi moglo izazvati žgaravicu.

2. Jedite sporije i dobro prožvačite hranu. Ako hranu temeljito prožvačete, lakše i brže ćete je probaviti.

3. Nemojte jesti jako začinjenu ili pretjerano masnu hranu. Jako začinjena ili masna hrana izaziva i jaču žgaravicu.

4. Izbjegavajte piti uz obroke. Pijenje za vrijeme hranjenja uzrokovat će da se želudac još jače raširi i moguće je izazivanje dizanja sadržaja želuca u jednjak. Tekućine pijte između obroka.

5. Nemojte ništa jesti ili piti upravo prije nego legnete na počinak. Ovo će vašem želucu dati šanse da probavi barem dio hrane, a žgaravica vas neće mučiti.

6. Nemojte nositi preusku odjeću. I preuske hlače mogu izazvati pritisak na želudac i izazvati žgaravicu. Radije nosite udobnu odjeću koja vas ne tiska.

7. Nakon što se najedete izbjegavajte pregibanje. Nemojte ništa dizati s poda, čistiti ili nešto slično.

Hranite se zdravo i ravnomjerno, a prije svega pazite na prehrambenu piramidu. Konzumirajte što više mlijeka ili hrane koja ga može zamijeniti, i u hranu uključite što više bjelančevina. Ako na dan ne pojedete nekoliko obroka voća i povrća, preporučuje se uzimanje folne kiseline koju u manjim količinama možete pronaći i u žitaricama i zelenom povrću.

Odmarajte se. Slušajte svoje tijelo. Samo će vam reći kad vam treba kratak odmor preko dana i koliko vam spavanja treba tijekom noći. Razgovarajte sa svojom bebom i uživajte u povezanosti s njome. Prema najnovijim istraživanjima dijete se na dodire odazove već u desetom tjednu trudnoće, a ubrzo poslije toga i na svjetlost, vaš glas, glazbu i druge zvukove.

Pokušajte smanjiti stres na najmanju moguću mjeru i koristite se tehnikama za njegovo smanjivanje, kao što su polagano, duboko disanje i smirivanje različitih mišićnih grupa. Planirajte rođenje djeteta. Za većinu žena porod je normalan, prirodan i zdrav. Pokušajte saznati što više o porodu u rodilištu koje ste izabrali. Na tečaju za roditelje saznat ćete o samom porodu, a i vaš se partner može na sve to pripremiti – naravno ako namjerava prisustvovati porodu.

Uživajte u tom posebnom razdoblju svojeg života! U tom predivnom prolaznom razdoblju mnogo vam mogu pomoći vaš partner, vaša obitelj i prijatelji. Vjerujte u sposobnosti svojega tijela da će vaše dijete hraniti i donijeti na svijet tako kao što to žene čine već stoljećima.
@ma-moon
@ma-moon
.
.

Broj postova : 997
Join date : 15.12.2009

[Vrh] Go down

Mali savjeti za buduće mame Empty Re: Mali savjeti za buduće mame

Postaj by nika0406 21/02/10, 07:09 pm

bravo!
nika0406
nika0406
.
.

Broj postova : 2127
Join date : 09.01.2010
Age : 40

[Vrh] Go down

Mali savjeti za buduće mame Empty Re: Mali savjeti za buduće mame

Postaj by @ma-moon 22/02/10, 11:09 am

Evo nika...sve znaš,ali još jednom pročitaj skačem i plješčem
@ma-moon
@ma-moon
.
.

Broj postova : 997
Join date : 15.12.2009

[Vrh] Go down

Mali savjeti za buduće mame Empty Re: Mali savjeti za buduće mame

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.